fbpx

Archive

WordPress Siten Yavaş Mı Açılıyor ? Etkili WordPress Hızlandırma Ayarları

Merhabalar;

ServerKurma ekibi olarak hizmetlerimize WordPress Site Hızlandırma ve CDN Server hizmetini eklediğimizi tüm müşterilerimize ve gelecekteki müşterilerimize duyurmaktan sevinç duyarız. Sizlere yazımızda bu sistemin detaylarını ve gerekliliklerinin hepsini açıklayacağım. Bu sayede aklınıza gelen site optimizasyonu hakkında ki tüm sorulara cevap bulabileceksiniz.

Herkes tarafından site optimizasyonun önemi bilinmektedir. Google özellikle kendisinin çıkardığı araçlar sayesinde sitenizin hızını test edebilirsiniz. Bu testler sayesinde sitenizde nelerin eksik olduğunu veya nelerin yanlış yapıldığını rahatça görebilirsiniz. Bu eksiklikleri ve hataları gidermek çok önemlidir. WordPress site Hızlandırma Ayarlarını yaparsanız siteniz için bir çok faydası olacaktır. Eğer sitenizin google da ilk sırada çıkmasını istiyorsanız veya müşterilerinizin sitenizdeki kullanımı kolaylaştırmak istiyorsanız bu yazımızda bahsedeceğim başlıkları çok iyi takip etmelisiniz.

Özellikler WordPress sitesi kullananlar için google ve site optimizasyonu gerçekten başa bela olabiliyor. WordPress eklentileri veya sitenizdeki resimler sizin için ilerleyen zamanda bir yük olmaya başlıyor ve yükünüz ne kadar ağırsa o kadar yavaş ilerliyorsunuz. Bir kullanıcı için web sitesinin hızı çok önemlidir. Hele zamanla yarıştığımız bir devirde yaşadığımızı göz önüne alırsak kimse bir sitenin yüklenmesini beklemek gibi bir durumu göze alamazlar. Direk web sitesini kapatır ve googledan sizden sonra ki sitesi  hızlı olan rakibinizin sitesine tıklar. Ne kadar krokunç bir durum olduğunu anlamışsınızdır umarım.

Gelelim can alıcı sorulara : Websitemi nasıl hızlandıra bilirim ? WordPress sitemi google için nasıl başarılı şekilde optimize ederim ? Peki bu google hız testleri neyi göstermektedir ?  Şimdi bu sorulara birlikte yanıt bulalım.

NOT: En çok kullanılan site türlerinden biri olan wordpress üzerinden sizlere yaptığımız testleri ve sonuçlarını göstereceğim bu yüzden tüm çalışmalar wordpress sitesini baz alarak bahsedilecektir. Tüm diğer site türleri içinde aynı işlemler yapılabilir.

WordPress Site Hızlandırma Ayarları ve Teknikleri

Websitemi nasıl hızlandıra bilirim ?

WordPress hızlandırma eklentileri sizler için bir çok ayarı çok hızlıca yapabilir ve bu eklentileri doğru şekilde ayarlamak gerçekten çok önemlidir. Eğer en ufak bir hata  yaparsanız sitenize zarar verebilirsiniz. Yarar sağlayacağım diye sitenizi daha yavaş bir hale getirebilirsiniz. Bu yüzden Doğru eklenti seçimi ve doğru eklenti ayarlarını yapmanız çok önemlidir.  Ekibimiz sizlerin sitenizin türüne göre en iyi eklentileri seçip doğru ayarları sizler için gerçekleştirebilirler. Böylece hata yapmak veya sitenize zarar vermek gibi can alıcı problemler ile karşılaşmamış olursunuz.

CSS ve JS Dosylarını Küçültme ve Optimizasyonunu Yapma

Sizlere ekibimizin bir müşterimiz için yaptığı wordpress site hızlandırma ayarları için yapılan çalışmayı örnek olarak göstereyim.

mobil-site-optimizasyonwordpress-site-optimizasyon

Gördüğünüz gibi çalışma yapmadan önceki değerler gerçekten çok kötü. WordPress sitesinin açılışı 12 saniye sürüyor. Sitenin adresini yazdığınızı ve 12 saniye sitenin açılmasını beklediğinizi düşünür müsünüz. 12 saniye bekleyeceğinizi sanmıyorum site bozuk deyip açılmasını beklemeden siteden çıkış yapacaksınız büyük ihtimal.  Bu yavaşlığın en büyük sebebi sitede kullanılan ekstra özellikler ve eklentiler. Tema ve eklentilerden gelen CSS ve JS kodları sitenin açılmasını geciktiriyor. Bunların küçültülmesi çok önemli. Bu sayede biraz hız kazanacağız.

Şimdide ekibimizin wordpress site hızlandırması için yaptığı eklenti ayarlarından (JS ve CSS düzenlemeleri) sonraki wordpress sitesinin açılış hızına bakalım.

cdn-hizmeticdn-server-ve-sunucu

Gördüğünüz gibi müşterinin sitesinde yaptığımız çalışma sonucunda bir kat seviye atladık böylece açılış süresi 7 saniyeye düşürdük. Ama tabiki de yeterli değil. Wordpress site açılış hızlandırma işlemlerine devam etmeliyiz. Resimlerde gördüğünüz kırmızı şekilde işaretlediğimiz alan çok önemli. Müşterinin wordpress sitesi çok fazla resim içermekte. Bu resimler sitenin yüklenme süresini artırıyor.

CDN Server Ekleme ile Resim Optimizasyonu

Ekibimiz siteye CDN servisi ekleyecek. Bu CDN hizmeti wordpress site hızlandırma ayarları kısmında önemli bir rol oynamaktadır. Siteniz için alınan CDN server hizmeti sayesin de sitedeki resimlerin hepsi farklı bir sunucudan websitesine aktarılacak. CDN hizmeti sayesinde artık resimler çok daha hızlı şekilde yüklenicek ve websitesinin ana hosting makinasına bir yük olmaktan çıkacak. Ayrıca resimlerin hepsi cdn sunucusunda sıkıştırılacak ve optimize edilecek. Bu cnd nedir ? derseniz CDN server olarak düşünün ve resimlerini burada barınıcaktır ve resimler burada otomatik optimize edilecektir. Bu sayede siteniz artık resimler yüzünden yavaşlamayacaktır.

İşte sonuçlar…

mobil-site-hizlandirma-teknikleriwordpress-site-hizlandirma

Gördüğünüz gibi artık sitenin açılışı 4.5 saniyeye düştü ve mükemmel bir sonuç elde ettik. Değerleri 100/100 yapabilirdik ama müşterinin bir kaç görsellikten vazgeçmesi gerekiyordu ama kendisi şuanki hızdan çok memnun olduğu için çalışmayı burada sonlandırdık. Artık sitesine girdiklerinde karşılarına hemen açılan bir ana sayfa ve hızlı bir şekilde sayfalar arası geçişi olan bir siteye sahip oldular.

Müşterinin Sitesi için Genel Sonuç:

wordpress-site-hizlandirma-ayarlari-sonucu

Peki bu wordpress site hızlandırma google açısından ne faydası olacak ?

Müşterimizin google analytics bilgilerinden aldığımız resimi sizlerle paylaşayım. Müşterimizin sitesini hızlandırdık tan sonra doğal olarak siteye girişlerin sayısı artış oldu. Ayrıca sitede kalma süreleri de artmaya başladı çünkü artık site adresini yazdıklarında karşılarına hızlıca gelen bir site var.

site-istatistikleri

Genel olarak neler yaptıklarımızı toparlarsak:

  • Websitesinin eklentileri optimize edildi
  • CSS ve JS kodları küçültüldü ve sayfanın altına yerleştirildi.
  • CDN hizmeti eklendi.
  • Resimler CDN serverlarında optimize edildi.
  • Gereksiz Database verileri temizlendi.
  • Site ve Tarayıcı Önbelleği ayarlandı.

WordPress site Hızlandırma Ayarları için yaptığımız çalışmaları ve yaptığı farkları sizlerde gördünüz. Sizde Artık websitenizin yavaş olmasından ve müşteri ve kullanıcı kaybetmekten sıkıldınız mı ? veya Sitenizin açılmasını yüklenmesini beklemekten yoruldunuz mu ? Çözüm basit bizlerle iletişime geçip teklif alabilirsiniz. Ekibimiz sadece teklif üzerine çalışmaktadır. Ekibimiz sadece firmaya ve web sitesine özel olarak çalışmaktadır. Bu yüzden bizlerle iletişime geçip siteniz için teklif alabilirsiniz.

Özel Teklif AL