fbpx

Rust Wipe Nasıl Atılır ? – Harita ve BP Wipe

Rust Wipe Nasıl Atılır ? – Harita ve BP Wipe

Rust wipe nasıl atılır ? sorunu bir çok server sahibinin her zaman merak ettiği bir sorudur. Bu wipe olayı harita ve BP olamak üzere ikiye ayrılır. Wipe kelimesi “silmek” anlamına geldiği için harita dosyalarını serverınızdan sildiğinizde harita wipe atmış olursunuz. Aynısı BP içinde geçerlidir. BP dosyalarını rust server dosyalarının içerisinden silerseniz rust serverınızda BP wipe atmış olursunuz. Şimdi gelelim wipe nasıl atılır…

 

NOT: Aşağıda anlatılan işlemleri yapmadan önce serverınızı kapatmayı unutmayınız !

 

Rust Wipe Nasıl Atılır

Rust Wipe Nasıl Atılır

Harita ve BP Dosyaları Nerede Bulunur ?

Wipe atmak işlemi için gerekli dosyaları silmeniz gerekmektedir. Bu silinecek dosyaları FTP yolu ile erişbilirsiniz. 2 Yoldan erişim sağlayabilirsiniz. En hızlı olanı Oyunpaneliniz’e giriş yaptıktan sonra sol menüde dosya yöneticisi kısmını kullanabilirsiniz yada yine sol menüde olan SFTP ayarları kısmında bilgileri alıp bilgisayarınızda yüklü olan FTP programı ile giriş yaparak rust server dosyalarınıza erişebilirsiniz.

Dosya Yöneticisi

Ben sizlere dosya yöneticisinden erişim yaparak nasıl wipe atılacağını göstereceğim. Aynı işlemleri bilgisarınızda yüklü olan FTP programı ilede yapabilirsiniz. Oyunpanelinizin dosya yöneticisi bölümüne tıklayınız ve karşınıza çıkan kısımda rust serverınıza ait tüm dosyaları görebilirsiniz. Bu bölümde öncellikle aşırı dikkatli olmanızı öneririm. Yanlış bir dosyayı silerseniz veya başka bir klasörün içerisine taşırsanız rust serverınız tekrar açılmayabilir. Açılırken hatalar almaya başlayabilirsiniz. Bu yaptığınız hatayı düzeltene kadar bir çok şey istediğiniz gibi çalışmayabilir bu yüzden dikkatli olmalısınız.

Rust Server Dosyaları

Rust Server Dosyaları

Artık dosyaları gördüğümüze göre Harita ve BP dosyalarının olduğu klasöre ilerleyebiliriz. Dosya yöneticisinde ilk önce server klasörüne giriş yapınız bu klasör sizin server verilerinizi tutar. İçerisinde rust klasörü vardır bu klasöründe içerisine giriniz. Evet sonunda aradığımız dosyalar burada. Rust klasörü içerisinde cfg klasörü ve sonu .sav .map .db ile biten dosyalar vardır. cfg klasörü serverın ayarlarını içeren klasördür. Diğer .sav .map dsoyaları harita dosyalarınızdır. Geriye kalan .db ile biten dosyalarda BP dosyalarınızdır. Artık Wipe işlemine geçebiliriz.

 

 

Rust Wipe Nasıl Atılır ?

Dosya yöneticisinde harita ve bp dosyalarının olduğu klasöre giriş yaptık artık tek yapmamız gereken işlem silmek. Aşağıdaki işlemlere başlamadan önce dosya yolunuzun “/home/container/server/rust” olduğundan emin olunuz.

 

Harita Wipe nasıl Atılır ?

Dosya yöneticisinde bulunan .sav .map dosyalarının hepsini seçiniz. Seçtikten sonra silme işlemini yapınız. Evet silme işleminden sonra artık rust serverınızın tüm harita verileri silindi ve harita wipe işlemini yaptınız. Başlangıç ayarlarındna yeni bir harita seçebilirsiniz veya aynı haritayı kullanmaya devam edebilirsiniz. bir sonraki serverı başlatmanızda artık tertemiz bir harita karşınızda olacaktır.

Rust Harita Wipe

 

BP Wipe nasıl Atılır ?

Dosya yöneticisinde rust klasörünün içinde bulunan sonu .db ile biten tüm dosyaları seçiniz. Seçme işleminden sonra silme işlemini başlatın. Silme işleminden sonra artık rust serverınızda tüm oyuncuların BP bilgilerini silmiş olacaksınız. Artık rust serverınıza giren her oyuncu sıfırdan başlayacaktır. Herkesin BP bilgileri sıfırlanmış olacaktır.

Rust BP Wipe

Rust wipe nasıl atılır bu kadar basit bir konudur. Tek dikkat etmeniz gereken doğru dosyaları silmektir. Ayrıca sakın unutmayın bu işlemleri yaparken rust serverınız kapalı olmalıdır.

Eğer hala aklınıza takılan bir konu olursa bizlere sormaktan çekinmeyiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.