fbpx

GTA 5 Nasıl Mod Yüklenir ?

GTA 5 Nasıl Mod Yüklenir ?

GTA 5 Nasıl Mod Yüklenir ? Evet bu sorunun cevabını sizlere ekran görüntüleri yardımıyla detaylı şekilde anlatacağım. NOT: Bu anlatım GTA 5 Fivem için geçerlidir.

 

GTA 5 Sunucunuz var ve bu sunucunuza mod yüklemek istiyorsunuz. Tek yapmanız gereken sizlere göstereceğim adımları dikkatlice takip etmelisiniz. Eğer aklınıza takılan bir şey olursa yorum olarak sorunuzu yazabilirsiniz. En kısa sürede sizler için cevap vereceğimizden emin olabilirsiniz.

Bu işlemler için gerekli olanlar :

  • GTA 5 Server
  • FTP Erişimi
  • MYSQL Erişimi

Eğer GTA 5 Serverınız yoksa hemen bir tane kiralamak için GTA 5 Server Kiralama linkine tıklayabilirsiniz. Eğer sunucunuz varsa lütfen MYSQL ve FTP erişiminizin olduğundan emin olunuz. ServerKurma Hosting Hizmetleri olarak Müşterilerimize Hem MYSQL hemde FTP Erişimi veriyoruz.

GTA 5 Nasıl Mod Yüklenir ?

GTA 5 sunucumuzun web paneline giriş yapalım. Serverımız açıksa kapatalım. Mod yükleme işlemleri sırasında server açık olmamalıdır. Ayarları yaptıktan sonra serverı tekrar başlatabilirsiniz.

 

Panelimizden FTP bilgilerinizi öğrenebilirsiniz. İsterseniz başka FTP programı kullanmaya gerek kalmadan da panelden dosyaları yükleyebilirsiniz.

GTA 5 Server Mod Yükeleme

FTP Bilgileri ile veya Dosya Yönetici ‘si ile mod dosyalarını yükleme yapabiliriz. Dosyaları atmadan önce mysql erişimini de ayarlayalım.

 

GTA 5 MYSQL Ayarları

Panelimizden Eklenti Yöneticisine giriş yapalım. Karşımıza Database Kur kısmı çıkacaktır. Buradan GTA5 Serverımız için MYSQL kurabiliriz.

GTA 5 MYSQL Ayarları

Mysql yüklemesini yaptıktan sonra mysql bilgileri mail adresimize gelecektir.

Eklentilerin mysql ayarlarını bize verilen bilgileri kullanarak mysql içerisine giriş yapabiliriz. Ayrıca mysql içerisinde düzenleme yapmamız da gerekecektir. Bu yüzden MYSQL Düzenleme Programı yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

Mysql kurulumu tamamlandığı için artık dosyaları atma işlemine geçebiliriz.

GTA 5 Mod indirme

GTA 5 Modları bir çok siteden indirebilirsiniz. GTA 5 Modları için sizlere tavsiye edeceğimiz 2 tane site vardır. Bu sitelerden modları indirirseniz daha rahat edersiniz çünkü bu sitelerdeki modlar genelde güncel oluyor ve yapımcıları sürekli olarak modun takibini bu siteler üzerinden yapıyorlar.

İlk önereceğim 1. Site :  https://forum.fivem.net/c/development/releases

Fivem ekibinin ana forum sitesidir ve burada tüm ana gerekli olan modları bulabilirsiniz.

Diğer kaliteli 2. Site: https://tr.gta5-mods.com

Bu sitede genelde güzel araç modlarını bulabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken önemli bir yer var. Bu siteden indirdiğiniz modların FiveM için uyumlu olup olmadığını lütfen kontrol ediniz.

 

Sizlere en gerekli mod olan EssentialMode base kurulumu göstereceğim. Diğer modları da aynı şekilde kurabilirsiniz.

  1. EssentialMode base son güncel sürümünü indiriniz ve dosyaları bir klasöre çıkarınız.
  2. Mysql için gerekli olan esplugin_mysql modunu da indirip aynı klasöre çıkarınız.
  3. Yine Mysql için gerekli olan mysql-async modunu da indirip aynı klasöre çıkarınız.

Klasör de tüm dosyalar hazırsa hepsini FTP erişiminiz ile serverınızda ki \resources klasörün içine atınız.

Dosyaları attıktan sonra \cfx-server-data-master içerisindeki Server.cfg dosyasını açalım ve içerisine gerekli bilgileri girişini yapalım.

Dosyanın içerisindeki start ile başlayan kodların üstüne mysql ayarları için :

set mysql_connection_string “server=127.0.0.1;database=DB-İSMİ;userid=DB-KULLANICISI;password=DB-ŞİFRESİ”
set es_enableCustomData 1

bu iki satırı ekleyiniz. DB kısımlarını mail adresinize gelen bilgiler ile değiştiriniz.

Start ile başlayan kodların altına :

start mysql-async
start essentialmode
start esplugin_mysql
start es_admin2

4 Tane yüklediğimiz modların ismini giriniz.

GTA 5 Server Mod Kurulumu Ayarları

 

Bu ayarlardan sonra artık GTA 5 Serverımızı başlatabiliriz. Modlar yüklemiş ve kullanıma hazırdır. Daha sonradan ekleyeceğiniz modlar içinde aynı adımları izleyebilirsiniz.

 

Eğer işlemler sırasında aklınıza takılan bir yer olursa alt tarafa yorum yazarak bizlere sorunuzu iletebilirsiniz. En kısa sürede sorunuza cevap alabilirsiniz.

 

ServerKurma Ekibi olarak Özel Mod Yükleme ve Ayarlama Hizmeti Vermekteyiz. Modları sizin için bizim yapmamızı istiyorsanız hemen bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

İletişim : https://www.facebook.com/serverkurma

 

GTA 5 Nasıl Mod Yüklenir Yazımızı okuduğunuz için teşekkürler. Diğer rehber yazımızı da görüşmek üzere sağlıcakla kalınız.

 

Güncelleme: 25/04/2018

es_extended modunu kurmak isteyen arkadaşlar oldu bu yüzden panelimizden artık sizde hızlıca es_extended gta 5 fivem modunu hızlıca kurabilirsiniz.

Yapılması gereken bir kaç ayar olacaktır bu ayarları aşağıda belirttiğim gibi yapabilirsiniz.

 

es_extended modunun son sürümünü panelinizden yükleyiniz. Daha sonra FTP ye giriş yapıp bu dosya yoluna gidiniz. Dosya Yöneticisi > \cfx-server-data-master\resources\es_extended\ bu dosya yolunun içerisinde  es_extended.sql  dosyasını bilgisayarınıza indiriniz. İndirdikten sonra bir ayar yapmanız gerekmektedir.

Bu ayarı yapmanız için Notepad++ programını kullanmanızı tavsiye ediyorum. Evet  es_extended.sql dosyasını bilgisayarınıza indirdikten sonra bunu notepadd++ ile açıp düzenleme kısmına geliniz. Açtığınızda ilk satırda karşınıza USE `essentialmode`; satırı gelecektir. Bu satırı kendi database isminiz ile değiştirmelisiniz.

Panelinizden database kurmuş olmalısınız. Size gönderilen mailde database isminiz bulunur bu ismi kopyalayın. Örnek database ismi: db534

USE `essentialmode`; satırındaki essentialmode kelimesini db534 ile değiştirip kaydedin. Bu işlemden sonra mysql için phpmyadmine giriş yapın. Bunun adreisde database kurduğunuzda mail adresinize gönderiliyor.

Giriş yaptıktan sonra bu düzenlediğimiz es_extended.sql databasesini phpmyadminden import yani içe aktarma işlemi yapınız.  Bu işlemleri yaptıktan sonra database görünümüz şu şekilde olmalıdır:

 

fivem database

 

 

Database tam anlamıyla yükledikten sonra artık server cfg ye gerekli satırları ekleyelim.

start baseevents
start mysql-async
start essentialmode
start esplugin_mysql
start async
start es_admin2

start es_extended

start esx_menu_default
start esx_menu_list
start esx_menu_dialog

Panelinizden yine async fivem modunu yükleyebilirsiniz. Kalın olarak gösterilenler fivem es_extended modu için gerekli olan satırlardır. İyi eğlenceler.

Leave a Reply

Your email address will not be published.