fbpx

The Forest – Sunucu Kurulumu

The Forest – Sunucu Kurulumu

Öncelikle merhabalar,

“The Forest” adlı oyunda kurulum yapmanız için gerekli materyalleri ve gerekli prosedürleri sizinle paylaşacağım.

 

Sunucuyu kurmak için materyaller ;

SteamCMD ;

SteamCMD’yi kurmanız için için VDS’inizin “Masaüstü” kısmına “SteamCMD” isimli bir klasör oluşturmanız gerekmektedir. Bu klasörü oluşturduktan sonra “steamcmd.zip” adlı klasörün içinden çıkan “.exe” dosyasını bu klasöre atmanız gerekmektedir.

Bu işlemden sonra ise SteamCMD klasörümüze kurulum dosyasını yüklemeniz gerekmektedir. Yüklediğinizde bu dosyayı da SteamCMD’in içine attıktan sonra “kurulum.bat” dosyasına basınız. 

Sunucu kurulumu ;

Sunucuyu tamamen kurduktan sonra ise sunucu dosyası “SteamCMD” dosyanıza “theforest” isimli dosya oluşturup içinde oluşacaktır. “theforest” adlı klasörünüzün içine girdiğinizde “TheForestDedicatedServer.exe” diye bir uygulama göreceksiniz. Bu uygulamanın üstüne sağ tıklayın ve kısayolunu oluşturun. Kısayolununa sağ tıklayın ve özellikler kısmına giriş sağlayın. Hedef kısmına “-batchmode -nographics -nosteamclient” bunu yazınız. Kaydettikten sonra o kısmı kapatabilirsiniz.

Bu kısmı hallettikten sonra bu kısayolu çift tıklayarak açabilirsiniz yalnız bir sıkıntımız olacaktır. Bu sıkıntı açılan pencere siyah ekran olarak gelecektir.Bunun olma sebebi konfigürasyonu tam olarak yapılmamış olmasıdır. Bu uygulamayı açmamızın sebebi : Sunucuyu açtıktan sonra tekrardan “The Forest” için gerekli dosyaları kurulmasıdır.

Konfigürasyon için VDS’den “Çalıştır” kısmını açmanız gerekmektedir. Bunun kısayolu ise WIN+R yaparak açabilirsiniz. “C:\Users\%username%\AppData\LocalLow\SKS\TheForestDedicatedServer” kısmını açınız. “ds” adlı bir klasör göreceksiniz. Bu klasöre giriş sağlayın ve içinde “server.cfg” adlı bir konfigürasyonu göreceksiniz.  Bu dosyaya sağ tıklayın ve “Notepad++” ile açınız.

Bu konfigürasyon dosyasının içinde “serverIP 192.168.50.2” adlı bir kısım göreceksiniz. Oradaki “192.168.50.2” kısmını silip VDS’inizin IP’si ney ise onu yazınız.

“serverSteamAccount” adlı kısım sunucunuzun görünmesi için en önemli etkenlerden biridir. Bu kısımda yapmanız gereken buraya tıklayarak bir tane token almanız gerekmektedir. Token aldıktan sonra ise konfigürasyon kısmına geri gelerek “serverSteamAccount” kısmındaki tokeni silerek kendi tokeninizi koymanız gerekmektedir.

Ekstradan yapmak istediğiniz bir konfigürasyon yapmak ister iseniz ;

“serverPlayers” // Sunucunun kaç kişi olmasını istiyorsanız buraya yazın.
“serverPassword” // Sunucunun şifresini ayarlamak istiyorsanız buraya yazın.
“serverName” // Sunucunun ismini ayarlar.”

Windows Firewall ;

Bildiğiniz gibi makinede bütün portlar açıktır yalnız Windows Firewall’dan açmanız gerekir. Bu yüzden “Windows Firewall”un kendi uygulamasını açmanız gerekmektedir.

Açmanız gereken portlar aşağıdaki gibidir ;

  • TCP: 27015-27030,27036-27037
  • UDP: 4380,27000-27031,27036

Bu portları açtığınızda sunucuyu başlatabilirsiniz. Sunucunuz hazır!

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published.