fbpx

MYSQL Düzenleme Programı

MYSQL Düzenleme Programı

MYSQL Düzenleme Programı konulu yazımızda sizlere GTA 5 Fivem Sunucunuzda ki modların düzenlenmesini göstereceğiz.

MYSQL Düzenleme yapabilmek için GTA 5 Fivem Serverınız ve MYSQL Erişimiz olması gerekmektedir. Eğer GTA 5 FiveM Sunucunuz yoksa hemen bir tane kiralayabilirsiniz : GTA 5 FiveM Sunucu Kiralama

 

GTA 5 Sunucunuz da bu mysql düzenlemelerini yapmanız için daha öncen sunucunuz’a mod yüklemiş olmanız gerekmektedir. GTA 5 serverın’a nasıl mod yükleyeceğinizi merak ediyorsanız bu yazımıza mutlaka bakmanızı tavsiye ederiz : GTA 5 Nasıl Mod Yüklenir ?

Tüm gerekliliklere sahipseniz artık MYSQL Düzenleme Programı için işlemlere başlayabiliriz.

MYSQL Düzenleme Programı

Mysql düzenlemek için sizlere tavsiye edeceğimiz program : https://www.heidisql.com/download.php

HeidiSql programının son sürümünü indirip bilgisayarınıza kurunuz. Programı kurduktan sonra programa giriş yapınız. Karşınıza çıkacak ekran :

 

mysql düzenleme programı

 

Yeni tuşuna bastığımızda çıkan ekranda bilgileri size uygun şekilde doldurunuz. MYSQL bilgileriniz serverkurma.com tarafından sizlere mail olarak iletilecektir. Gerekli bilgileri doldurduktan sonra mysql ‘e giriş sağlayabiliriz.

 

GTA 5 Mysql Ayarları

 

MYSQL DB bağlantı sağladığımızda karşımıza çıkan ekranda gerekli database’i giriş yapalım. Users tablosuna girdiğimizde sunucumuza girmiş kişilerin bilgisini bulabiliriz. STEAM ile başlayan kısımlar kullanıcının steam id adresleridir. Peki Steam id nasıl bulunur ?

Steam id numarası ile kişiyi bulduktan sonra ona yetki ve para verebilirsiniz.

 

group kısmı yetkileri gösterir. Buraya yazılacak yetkiler :

  1. superadmin
  2. admin
  3. mod

şeklindedir. Yekili kişiler komutları yetki seviyesine göre kullanabilirler.

 

Money ve Bank tahmin ettiğiniz gibi paranızı ayarlaya bileceğiniz kısımdır. Buraya girdiğiniz para miktarı oyundaki kullanıcının direk hesabına eklenecektir.

GTA 5 serverınıza farklı modlar yüklediğiniz zaman Users tablosundan başka tablolarda görebilirsiniz. Her tabloda o modla ilgili gerekli bölümler ve değerleri içerir. Her hangi bir değişiklik yapmadan önce mysql database yedeği almanızı şiddetle öneririz. Eğer sunucunuz bir hata ile karşılaşırsa direk eski aldığınız yedeğiniz ile sorunsuzca kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

 

Mysql ayarlarını yaparken sunucunuz kapalı durumda olsun. Ayarlar bittikten sonra tekrar sunucunuzu başlatabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.